sobota, 9 listopada 2013

Pieczone kasztany

Pieczone kasztany jadalne... są pyszne samodzielnie (przegryzka) lub jako dodatek do mięs, z różnymi sosami. Mają lekko słodkawy smaczek.
Kasztany myjemy i moczymy w ciepłej wodzie około 1 godziny. Następnie je nacinamy wzdłuż albo na krzyż (wtedy skórka łatwiej będzie schodziła po upieczeniu).
Kasztany układamy na folii aluminiowej nacięciem do góry i pieczemy na początku w 220 stopniach jakieś 10 minut a potem zmniejszamy temperaturę do 150-160 stopni i pieczemy jeszcze 20 minut.  Po upieczeniu czekamy aż ostygną i zdejmujemy twardą skorupkę. Zajadamy!


Owoce pod kruszonką

Jak to powiedziała kiedyś pewna osoba: "Nie znam nikogo, kto nie lubiłby kruszonki, a jeśli jest taki ktoś to nie chcę go znać" ;))
Do swojego ciasta użyłam:

200 g masła
1 szklanka cukru
2,5 szklanki mąki
Szczypta soli

1 kg śliwek
1 słoik musu z jabłek
3 łyżki cukru
Cukier waniliowy
Cynamon

Przepis na kruche ciasto jest bardzo prosty. Niektórzy dodają do niego jeszcze żółtko i śmietanę, ale wtedy uzyskujemy ciasto półkruche. Masło musi być twarde i zimne, prosto z lodówki. Masło z mąką trzeba szybko posiekać nożem dość drobno, dodać cukier i szczyptę soli. Następnie szybko zagniatamy łącząc dokładnie wszystkie składniki tak, aby za bardzo nie rozgrzać ciasta dłonią. Gdy uzyskamy ładną, jednolitą kulę wkładamy ją przynajmniej na godzinę do lodówki. Z mojego doświadczenia, im dłużej tym lepiej.
W międzyczasie zajmujemy się owocami. Śliwki umyłam, przekroiłam na pół, usunęłam pestki i wrzuciłam do rondla, dodałam 3 łyżki cukru i cukier waniliowy, dusiłam kilka minut tak by puściły sok, ale nie straciły swojego śliwkowego kształtu. Doprawiłam cynamonem. Gdy śliwki ostygły doszłam do wniosku, że dowalę do nich jeszcze słoik jabłek, który mi został z zeszłorocznych zapasów.
Ciasto podzieliłam na pół. Jedną połowę pokroiłam na takie dość cienkie plastry i rozłożyłam na dnie foremki - w ten sposób łatwiej jest wylepić dno ciastem. Potem ciasto trzeba nakłuć widelcem i włożyć do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Gdy spód będzie złocisty czyli po jakichś 15 minutach, wykładamy na niego owoce oraz kruszonkę, którą przygotowujemy z drugiej połowy kuli. Niektórzy ścierają zimne ciasto na tarce. Ja wolę ciasto pokroić dość drobno nożem, dosypać jeszcze ze 2 łyżki mąki i zrobić kruszonkę paluchami :)
Ciasto pieczemy jeszcze jakieś 45 minut.


środa, 23 października 2013

Jagnięcina od serca...

Jagnięcina czy też baranina nie jest bardzo popularna u nas w Polsce, a szkoda bo jest nader smakowita. Przypomnę, że jest to mięso z tego samego zwierza. Jagnięcina jest pozyskiwana z młodego barana (do 6 miesiąca życia). Przyrządza się ją bardzo prosto. Ja miałam akurat na podorędziu  udziec jagnięcy, który sobie 24 h wcześniej doprawiłam.

Składniki:

Około 1,5 kg udźca jagnięcego z kością
Świeży rozmaryn (2-3  gałązki)
Sól
Pieprz
2-3 ząbki czosnku
Olej
1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
1 szklanka bulionu
Rodzynki

Mięso nacieramy oliwą (sporo, nie żałujmy) z solą, pieprzem, czosnkiem i rozmarynem i zostawiamy na jakiś czas w lodówce (co najmniej kilka godzin) . Piekarnik rozgrzewamy maksymalnie (u mnie to jest 260 stopni), wkładamy jagnięcinę do naczynia żaroodpornego i pieczemy około 30 minut bez przykrycia. Potem zmniejszamy temperaturę do 180-200 stopni i pieczemy jeszcze około 15 minut bez przykrycia. Następnie podlewamy mięso czerwonym winem i bulionem, dodajemy rodzynki i pieczemy jeszcze jakieś 45 min pod przykryciem aż do miękkości mięsa. W tym momencie możemy też dodać do mięsa ziemniaki jeśli chcemy mieć cały obiad za jednym zamachem. Ewentualnie na 20-30 minut przed końcem pieczenia możemy dorzucić do jagnięciny warzywa - cukinię, bakłażan, paprykę, czerwoną cebulę, co tam lubimy... Smacznego!!


wtorek, 24 września 2013

Pieczone żeberka

Uwielbiam żeberka... bardziej te pieczone niż te duszone. Robię sobie do nich marynatę i trzymam żeberka w marynacie kilka godzin (w lodówce). Jeżeli nie mam czasu to żeberka marynują się 1-2 godziny. I tak są wyśmienite. Najlepiej smakują z pieczonymi ziemniakami i innymi warzywami oraz z surówką z kapusty kiszonej. Potrzebujemy:

1 kg żeberek wieprzowych
Sól
Pieprz

Marynatę robię na oko i jest to mniej więcej:

2-3 łyżki przyprawy do grilla (np prymat)
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżka miodu
1 łyżeczka przyprawy sambal oelek (jeśli nie mamy dodajmy 1 łyżeczkę chili)
1 łyżka musztardy


Żeberka trzeba umyć, osuszyć i pokroić na mniejsze części, po czym oprószyć delikatnie solą i pieprzem. Następnie należy przygotować marynatę tzn dobrze wymieszać wszystkie podane przeze mnie składniki (można dodać 1-2 ząbek czosnku jeśli lubimy) i dobrze obtoczyć żeberka w marynacie. Po czasie, który uznamy za odpowiedni wkładamy zamarynowane żeberka do żaroodpornego naczynia wysmarowanego odrobiną oleju. Piekarnik musimy rozgrzać do temperatury około 180°C i piec nasze żeberka około 60-75 minut.



piątek, 13 września 2013

Kotleciki warzywne

Jest to bardzo fajny pomysł na obiad lub kolację. Jeśli zostanie nam kilka gotowanych ziemniaków lub innych warzyw z poprzedniego dnia to możemy trochę składników dołożyć i gotowe! Tzw posiłek resztkowy. Ja użyłam:

Kilka ziemniaków
1 brokuł
1 mała cukinia
1 cebula
Ser żółty
Kukurydza
1 jajko
Mąka
Bułka tarta
Sól
Pieprz
Olej

Miałam kilka ziemniaków z obiadu. Podzieliłam brokuł na różyczki i gotowałam w osolonym wrzątku kilka minut. Ostudziłam. Ugniotłam dokładnie ziemniaki i brokuł. Cukinię i ser żółty starłam na tarce a cebulę pokroiłam w kostkę. Dorzuciłam trochę kukurydzy dla koloru. Wbiłam 1 jajko, doprawiłam do smaku i wsypałam trochę mąki - tyle, by móc formować kotleciki. Obtoczyłam je w bułce tartej i smażyłam na rozgrzanym oleju z obu stron.




środa, 10 lipca 2013

Szaszłyki różniaste

Szaszłyki to fajny pomysł na atrakcyjny posiłek. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Na patyczek możemy nadziać różne mięsa, warzywa i owoce. W związku z tym, że kawałki nie są duże, potrawa jest gotowa momentalnie! Ja przygotowałam dwa rodzaje szaszłyków - drobiowy i rybny :) Potrzebujemy:

Do rybnych szaszłyków:
Świeży filet z łososia
Czerwona papryka
Ananas
Czerwona cebula
Przyprawa do ryby
Sól
Pieprz
Oliwa z oliwek
Cytryna

Do drobiowych szaszłyków:
Pierś z kurczaka
Cukinia
Żółta papryka
Biała cebula
Zioła prowansalskie
Sól
Pieprz
Oliwa z oliwek

Składniki kroimy w takie kawałki, by bez problemu nadziać na je patyczki. Przyprawiamy i naoliwiamy wszystkie składniki. Przygotowujemy tacki do grillowania (szaszłyki możemy też grillować na patelni grillowej), które musimy trochę natłuścić. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni i trzymamy je w nim około 15-20 minut
Szaszłyki wcinamy z sosami, sałatką, ryżem... z czymkolwiek.
Cytryny używamy do skropienia rybki.


sobota, 6 lipca 2013

Słodkie babeczki

Jest czasem taki dzień w życiu kobiety, że nie cieszy cię nawet kolejna para butów po przecenie... Może spróbuj wtedy upiec coś małego i słodkiego na poprawę humoru? Może babeczki? Na 12 sztuk będziesz potrzebować:

125 g masła
1/3 szklanki cukru
2 jaja
1 cukier waniliowy
1 szklanka mąki pszennej
1/2 szklanki zmielonych orzechów lub migdałów
1 i 1/2 łyżeczki do pieczenia
1 łyżka kakao
3 łyżki mleka

Masło ubić, następnie wsypać cukier i dalej ubijać aż masa będzie puszysta. Wbić jajka ciągle miksując. Wsypać cukier waniliowy oraz stopniowo po łyżce dodawać mieszaninę mąki, mielonych orzechów, proszku do pieczenia i kakao. Na koniec wmiksować mleko. Masa będzie dość gęsta, ale to dobrze taka ma być. Foremki natłuścić masłem i obsypać bułką tartą. Rozłożyć ciasto do foremek. Ja poprawiłam sobie nastrój jeszcze jednym małym dodatkiem. Do każdej babeczki włożyłam do środka po 2-3 chrupki ryżowe w czekoladzie, o te:


Rozgrzewamy piekarnik do 170 stopni i pieczemy babeczki około 25 min.



wtorek, 2 lipca 2013

Kurczak w pięciu smakach

Zaletą chińskiego żarcia jest to, że większość potraw można przygotować bardzo szybko. Co za tym idzie, dania chińskie są raczej zdrowe, lekkie i pyszne, bo nie są poddawane długiej obróbce termicznej. Warzywa zachowują swój smak, kolor i chrupkość. Do naszego szybkiego dania będziemy potrzebować:

Pierś z kurczaka
2 cebule
Mieszanka warzyw mrożonych do chińszczyzny (np. z Biedronki)
Kukurydza z puszki
Przyprawa "Pięć smaków" ( 2 łyżeczki)
Sos sojowy
Olej
Sól
Pieprz
Chili
Czosnek (opcjonalnie)
Natka pietruszki
Cebula dymka
Makaron ryżowy

Ja najpierw dwa dni wcześniej pokroiłam pierś kurczaka w kostkę, zamarynowałam ją w przyprawach (sól, pieprz, chili, 1 łyżeczka "pięciu smaków") i sosie sojowym. Soli nie trzeba dużo, bo sos sojowy jest słony - najlepiej użyć sosu ciemnego.
Rozgrzewamy olej na patelni (najlepiej w woku), wrzucamy nasze mięso i podsmażamy z cebulą. Dodajemy mrożone warzywa i kukurydzę z puszki. Doprawiamy jeszcze do smaku sosem sojowym i przyprawą "pięć smaków", ewentualnie wciskamy 1-2 ząbki czosnku. Wszystko dusimy kilka minut, nie za długo, by warzywa były kolorowe i chrupkie.
Przygotowujemy makaron ryżowy wg. wskazówek na opakowaniu.
Na talerzu ozdabiamy danie natką i młodą cebulką.


Oto makaron, którego użyłam:


wtorek, 18 czerwca 2013

Sernik z truskawkami

Truskawki już lada dzień się kończą. Zróbmy więc może jeszcze pyszny sernik truskawkowy na spodzie z maślanych herbatników.

Spód:
1 opakowanie zwykłych herbatników maślanych (około 200 g)
100 g masła

Masa serowa:
500 g twarogu
1 szklanka cukru pudru
1 cukier waniliowy
2 galaretki truskawkowe
1 czubata łyżka żelatyny
500 g truskawek
1 szklanka schłodzonej śmietany kremówki 30%

Rozdrabniamy herbatniki, możemy je porządnie stłuc w szmacianej torbie np tłuczkiem do mięsa. Ja je po prostu zmiksowałam i uzyskałam ładną, sypką niczym piasek morski substancję :)) Masło należy rozpuścić i połączyć z proszkiem herbatnikowym. Nasz spód do sernika wykładamy na dno tortownicy(ja zrobiłam dwie wersje sernika - 2 pucharki i dodatkowo w tortownicy), dobrze i równomiernie uklepujemy i póki co wstawiamy do lodówki.
Teraz zajmiemy się serem. Możemy go zmiksować, zmielić, przepuścić przez praskę, jak wolimy. Gdy będzie gładki dodajemy cukier puder i cukier waniliowy i razem miksujemy.
Jedną galaretkę rozpuszczamy w gorącej wodzie wg wskazówek na opakowaniu czyli w 500 ml (2 szklanki) wody. Drugą galaretkę rozpuszczamy razem z łyżką żelatyny w 250 ml(1 szklanka) gorącej wody. Dobrze mieszamy w obu naczyniach, aby nie zrobiły nam się grudki i aby wszystko dobrze się rozpuściło i połączyło. Naczynia z galaretką możemy wstawić do zimnej wody, by szybciej ostygła.
Truskawki (300 g) miksujemy, by uzyskać mus i łączymy go razem z ostudzoną już galaretką, którą rozpuściliśmy z żelatyną w mniejszej ilości wody.
Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną masę.
Teraz możemy połączyć masę serową, galaretkę z musem truskawkowym i śmietanę wszystko razem jeszcze raz miksując na najmniejszych obrotach miksera. Naszą jednolitą masę wylewamy na spód z herbatników. Możemy wkroić do niej kawałki truskawek jeśli chcemy.
Ciasto wkładamy do lodówki. Gdy już stężeje wykładamy na nie truskawki i delikatnie łyżką polewamy powierzchnie sernika galaretką, by przykryć truskawki.
Sernik powinien być dobry po 3-4 godzinach. Smacznego :))


czwartek, 6 czerwca 2013

"Flaczki" z kurczaka

Flaki uwielbiał Władysław Jagiełło. Dzisiaj nie są już sztandarowym daniem w naszych domach. Raczej kojarzą się z imprezami typu wesele. Przyrządza się je z oczyszczonych i pokrojonych w cienkie poprzeczne paski flaków wołowych z dodatkiem warzyw i odpowiednich przypraw. Moje "flaki" są inne, bo nie robi się ich z flaków ;) Będziemy potrzebować:

Części kurczaka (ja wzięłam 6 pałek)
3-4 marchewki
1 pietruszka
Kawałek selera
Kilka pieczarek
2 cebule
Kawałek pora
Sól
Pieprz
Słodka papryka
Ziele angielskie
Liście laurowe
Maggi
Natka pietruszki
Majeranek
Olej

Mięso z kurczaka marynujemy w soli, pieprzu, papryce i majeranku. Następnie dokładnie obsmażamy na oleju z obu stron w jakimś rondlu. Wlewamy 3-4 szklanki wody. Warzywa trzemy na tarce na grubych oczkach. Cebulę, por i pieczarki kroimy w kostkę i smażymy. Wszystkie warzywa dodajemy do mięsa. Wrzucamy 3 liście laurowe i 4-5 ziaren ziela angielskiego. Wszystko powinno dusić się 45-60 min na małym ogniu do miękkości mięsa. Pałki wyjmujemy i obieramy ze skóry (ja je wyrzuciłam), a mięso kroimy i wrzucamy z powrotem do naszej potrawki. Doprawiamy majerankiem, maggi i dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Jemy jako zupę (jeśli zrobimy rzadsze)  albo drugie danie z ryżem lub ziemniakami.


sobota, 1 czerwca 2013

Shakshuka

Czym jest ta tajemniczo brzmiąca potrawa? Jeśli już znudziła ci się jajecznica, jajko na miękko, na twardo, sadzone, czy omlet możesz uczynić taką oto shakshukę :) Na początku miałam lekkie opory, zrobić, nie zrobić, ale bardzo podobało mi się to danie wizualnie. Podobno w Izraelu na śniadanie jada się je bardzo często, a korzenie shakshuki tkwią w Tunezji, Maroku i Algierii. Bardzo lubię jajka pod każdą postacią, są bardzo sycące i świetne na początek dnia, a dodatek pomidorów i ziół nadaje temu daniu niesamowitej świeżości. Zrezygnowałam tylko z czosnku bo rano spotykałam się z ludźmi :) ale jeśli nie mamy jakiegoś spotkania możemy dodać go sporo. Tak naprawdę możemy to danie zrobić na kolację i wtedy poszaleć z przyprawami. My Europejczycy raczej nie nawykliśmy do ostrych, pikantnych śniadań. Potrzebujemy:

Olej
2 cebule
Pomidory z puszki albo 2-3 świeże
4-5 jajek
Sól
Pieprz
Czosnek
Bazylia
Chili (niekoniecznie jeśli nie lubimy)

Nasze obrane cebule kroimy w kostkę i podsmażamy na złoty kolor. Dodajemy czosnek i chili. Jeśli mamy świeże pomidory należy je sparzyć i ściągnąć z nich skórkę. Pomidory też kroimy w kostkę i dusimy razem z cebulą. Doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy zioła. Ja miałam akurat bazylię ale może to być garść posiekanej pietruszki czy kolendry. Gdy płyn z pomidorów odparuje robimy miejsce na środku patelni, żeby wbić tam jajka. Należy to zrobić delikatnie, bo nie chcemy mieć jajecznicy z pomidorami. Białko rozleje nam się między pomidorami (możemy nakłuwać je widelcem, by się ścięło), a żółtka pozostaną całe po środku (mi jedno się rozlało, ale też było dobre). Przykrywamy patelnię pokrywką i zostawiamy 3-5 min na malutkim ogniu. Jest to porcja dla 2 osób. Pałaszujemy z pitą lub innym pieczywem.

piątek, 31 maja 2013

Hot-dog

Hot-dog składa się z dwóch głównych elementów: kiełbaski bądź parówki i bułki. Gdzie narodził się pomysł? Są różne teorie na ten temat. We Frankfurcie nad Menem (skąd pochodzi kiełbaska zwana frankfurterką) a może w Wiedniu (wiener)? Z całą pewnością można stwierdzić, że amerykański hot-dog pochodzi od europejskiej kiełbasy. A skąd dziwna i zabawna nazwa, która liczy już jakieś 100 lat? Zachęcam do poszperania w Internecie, bo krąży wiele ciekawych historii na ten temat :)
 
A oto wierszyk z 1894 roku:
Rzeczą psa jest gryźć i szczekać,
Dlatego zwykł człek uciekać.
Lecz ja se lubię ugryźć psa,
Gdy go wewnątrz bułki mam.

Oprócz podstawowych dwóch składników, reszta dodatków to całkowita dowolność - free-for-all :) Ja użyłam:

Bułki (mniej więcej długości parówki)
Parówki
Pomidor
Ogórek
Cebula
Ketchup
Majonez
Musztarda (opcjonalnie)
Prażona cebulka

Bułki mogą być dowolne, jakie lubimy, najlepiej typu paluch ewentualnie bagietka. Paczkowane chemiczne bułki, które są dostosowane do hot-dogów, bo mają specjalne otwory na parówki  też nie są złe od czasu do czasu, choć nie są szczególnie zdrowe i uniemożliwiają naładowanie dużej ilości fajnych dodatków.
Parówki podgrzewamy w rondelku, w gorącej wodzie (nie gotujemy). Bułki rozcinamy wzdłuż (nie do końca) i podpiekamy w piekarniku albo na małym ogniu na suchej patelni z obu stron przygniatając pokrywką. Polecam patelnię, bo w piekarniku bułka za bardzo wysycha i robi się twarda. Niektórzy podgrzewają bułkę w mikrofali, ale robi się wtedy gumowata. Parówkę wkładamy do gorącej i chrupiącej buły. Dokładamy resztę składników warzywnych. Z ketchupu i majonezu możemy zrobić sos, którym polejemy hot-doga. Całość posypujemy prażoną cebulką. Niektórzy preferują hot-dogi z żółtym serem. Możemy wtedy zapiec jeszcze chwilę bułkę i parówkę z żółtym serem w piekarniku, żeby ser się rozpuścił i dopiero dołożyć warzywa i sosy. Smacznego!!


czwartek, 30 maja 2013

Sajgonki

Bardzo popularne danie w Chinach, ale i u nas lubiane i chętnie jedzone. Najczęściej sajgonki zamawiamy w chińskich i wietnamskich knajpach razem z ryżem i surówką z kapusty. Po chińsku sajgonki piszemy: 春卷. Przygotowanie ich samemu w domu może się wydawać skomplikowane, ale w rzeczywistości jest bardzo proste i gdy już zrobimy je raz to nie będziemy więcej chcieli tych barowych. Najważniejszy jest smaczny farsz. Do 20-25 sajgonek użyłam:

400 g mięsa mielonego(ja użyłam z łopatki, ale może być wołowo-wieprzowe a nawet z indyka)
1 cebula
1 marchewka
Pół cukinii
Kilka pieczarek(jeśli lubimy użyjmy suszonych grzybków mun)
Sos sojowy
Sól
Pieprz
Inne przyprawy i zioła jakie lubimy(np mięta, 1 cm startego imbiru, natka pietruszki, 1 ząbek czosnku)
1 jajko
Papier ryżowy
Olej
Słodko-pikantny sos chili 

Sałatka:

Ogórek
Natka pietruszki
Szczypiorek
1 łyżeczka cukru
Sól
Pieprz
1 łyżka octu(ryżowy, jabłkowy, ewentualnie zwykły)

Na patelni przesmażyłam mięso(najlepiej by było dość drobno zmielone). Doprawiłam mięso solą i pieprzem. Drobno pokroiłam cebulę, a cukinię, marchewkę i pieczarki starłam na tarce. Rozgrzałam olej, na którym zeszkliłam cebulę, dodałam marchewkę, pieczarki, cukinię, czosnek i imbir. Warzywa połączyłam z mięsem i dolałam około 3 łyżki sosu sojowego oraz posiekaną natkę. Gdy farsz ostygł wbiłam do niego 1 jajko i dobrze wymieszałam.
Następnie zajęłam się papierem ryżowym. Każdy placek trzeba włożyć na chwilę do ciepłej wody, żeby zmiękł(dosłownie na 3-4 sekundy). Potem kładziemy go na desce(możemy dosuszyć placek dotykając go leciutko ręcznikiem papierowym), nakładamy łyżkę nadzienia i zawijamy w rulonik jak krokiety składając boki naleśnika do środka. Smażymy nasze sajgonki na dobrze rozgrzanym oleju w woku lub na patelni z obu stron na złoty kolor. Nie wlewajmy za dużo oleju, sajgonki nie muszą w nim pływać, wystarczy tyle ile wlewamy chociażby do smażenia kotletów. Sajgonki nie rozpadną się podczas smażenia jeśli po zawinięciu poleżą na talerzu ze 30 min i lekką wyschną.
Najlepiej smakują z ryżem i surówką z kapusty albo trochę inną mizerią - ogórki kroimy w słupki, doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i octem. Dodajemy sporo natki i szczypiorku. Sajgonki świetnie komponują się ze słodko-pikantnym sosem chili.

Oto fotoreportaż z przygotowania sajgonek :)))

Farsz:

Płaty papieru ryżowego:

Papier moczymy w ciepłej wodzie:

Nakładamy nadzienie:

Zawijamy zgrabne ruloniki:

Smażymy na złoto:

No i surówka:

poniedziałek, 20 maja 2013

Chłodnik z jajkiem

Rozpoczął się sezon na botwinkę... a wiadomo jak sezon to sezon, trwa krótko i trzeba z niego korzystać :) Nabyłam więc pęczek botwiny na targu i  kilka innych składników, pobiegłam do domu i przygotowałam dla rodziny chłodnik. Bardzo dobra zupa na zimno na bazie jogurtu lub/i kefiru. Można wcinać z jajkiem i ziemniakami okraszonymi słoninką. Niebo w gębie!Do chłodnika będziemy potrzebować:

1 pęczek botwiny
2 średnie ogórki
1 pęczek rzodkiewki
1 pęczek koperku
1 litr kefiru
0.5 litra jogurtu
Jajka
Czosnek(ewentualnie)
Sól
Pieprz
Cukier puder
Cytryna

Zupy wyjdzie sporo dlatego ja nie dodaję od razu czosnku i szczypiorku do całej ilości, ale dopiero każdemu na talerzu. Najpierw przygotowujemy botwinkę. Trzeba ją dobrze umyć. Małe buraczki odcinamy i obieramy; kroimy drobniutko buraki, gałązki i liście; zalewamy niewielką ilością wody, solimy i gotujemy kilka minut do miękkości. Gdy wszystko przestygnie dodajemy starte na grubych oczkach ogórki i pokrojoną drobno rzodkiewkę. Wlewamy jogurt i kefir, doprawiamy solą i pieprzem. Siekamy koperek, który wrzucamy do chłodnika. Niektórzy dodają jeszcze trochę soku z cytryny oraz cukru pudru. Na talerzu można posypać zupę szczypiorkiem oraz wcisnąć do niej trochę czosnku. Osobno gotujemy jajka na twardo, które świetnie komponują się z chłodnikiem. Smacznego! Zachęcam do przyrządzenia tego dania tym bardziej, że możemy się nim cieszyć tylko przez chwilę.


poniedziałek, 25 marca 2013

Sałatka śledziowa warstwowa

Są różne przepisy na warstwową sałatkę śledziową. Często dodaje się do niej gotowane ziemniaki, marchewkę, ogórki kiszone. Ja zrobiłam swoją trochę inaczej. Potrzebujemy:

Kilka płatów śledzika
1 cebula
Kawałek pora (niekoniecznie)
1 spore jabłko
3-4 jajka
1 słoiczek startych buraków
1 puszka kukurydzy
1 słoik majonezu lub jogurt
Pieprz

Jajka gotujemy na twardo, a gdy ostygną, kroimy w kostkę. Śledzie kroimy na niewielkie kawałki. Cebulę i pora siekamy drobniutko. Jabłko możemy zetrzeć albo pokroić w kosteczkę, jak wolimy. Kukurydzę odcedzamy, tak samo robimy z buraczkami, by sałatka nie była za wilgotna. Do naszej sałatki możemy użyć majonezu lub jogurtu albo wymieszać jedno i drugie. Ja wymieszałam zwykły naturalny jogurt z jogurtem greckim i doprawiłam do smaku solą, pieprzem i ziołami. Potem już tylko układamy kolejno warstwy naszej sałatki polewając każdą warstwę kilkoma łyżkami białego sosu. Jeśli bardzo lubimy majonez i chcemy go koniecznie użyć to dobrze jednak jest go wymieszać pół na pół z jogurtem - po pierwsze nasza sałatka będzie trochę odchudzona, a po drugie sam majonez jest dość gęsty i trudniej nam będzie rozprowadzić go na poszczególnych warstwach. Sałatkę wstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki, by się schłodziła i przeszła smakami... :) Smacznego!


niedziela, 10 marca 2013

Sałatka grecka ?

Trochę inna sałatka grecka. Potrzebujemy:

1/2 sałaty lodowej
2 pomidory
1/2 papryki
1/2 ogórka
1/2 cebuli
1 marchewka
Kiełki brokuła
Feta
Oliwki
Oliwa
Sól
Pieprz
Ulubione zioła

Sałatę, pomidory, paprykę, ogórek i cebulę kroimy w kostkę. Marchewkę trzemy na tarce albo obieraczką do warzyw. Fetę kroimy w kostkę. Dorzucamy kiełki i oliwki. Doprawiamy do smaku.





piątek, 22 lutego 2013

Kurczak z ananasem

Pyszne danie obiadowe, świetnie komponuje się z ryżem, można zrobić w wersji delikatnej lub ostrzejszej... Potrzebujemy:

500 g piersi z kurczaka
250 g świeżego ananasa
200 g serka typu Philadelphia
4 łyżki oleju rzepakowego
Curry
Sól
Pieprz
Pasta curry(opcjonalnie)

Mięso kroimy w kosteczkę, doprawiamy solą, pieprzem i curry. W rondlu rozgrzewamy olej i smażymy kurczaka. Następnie dorzucamy pokrojonego w kostkę ananasa. Dusimy chwilę razem, na koniec dodajemy serek i dokładnie go rozprowadzamy. Powstanie pyszny słodko-kwaśny sosik. Gdy lubimy ostrzejsze smaki możemy dodać 1-2 łyżeczki pasty curry.


Pasta curry, której użyłam:


środa, 13 lutego 2013

Strogonow

Mój strogonow, trochę inny, bo wieprzowy, a nie wołowy, jednak równie smakowity. Potrzebujemy:

400 g polędwiczek wieprzowych
3 cebule
Kilka pieczarek
3 marchewki
2 ogórki konserwowe
2 kostki rosołowe
Sól
Pieprz
Koncentrat pomidorowy
Śmietana lub jogurt grecki
Mąka
Olej

Polędwiczki kroimy w zgrabne paseczki, obtaczamy w mące i smażymy na oleju. Zdejmujemy mięso i na tej samej patelni smażymy cebulę i pieczarki pokrojone w półplasterki. Marchewkę ścieramy na tarce i też podsmażamy razem z cebulą i pieczarkami. Dorzucamy mięso, wlewamy wodę i wrzucamy kostki rosołowe. Wszystko razem dusimy. Możemy w międzyczasie dosolić lub dopieprzyć. Pod koniec dodajemy koncentrat pomidorowy i pokrojone w słupki ogórki konserwowe. Gdy cały gulasz się zagotuje możemy zakończyć proces duszenia ;) Już na talerzu każdy może dołożyć sobie łyżkę śmietany lub jogurtu.






sobota, 9 lutego 2013

Krewetki

Krewetki - małe skorupiaczki :) Jedni uwielbiają owoce morza, a drudzy nienawidzą. Ja proponuje krewetki w marynacie, smażone i podawane z ryżem.

Marynata:

2 ząbki czosnku
Pikantny sos chili(wedle gustu)
Sól
Natka pietruszki
Płatki chili
Oliwa/olej
Sezam
Papryka słodka

Czosnek wyciskamy przez praskę, natkę siekamy drobno, dodajemy przyprawy i ziarna sezamu, wszystko podlewamy oliwą i mieszamy.

250 g krewetek

Najlepsze będą krewetki tygrysie. Można je np kupić w Biedronce - mrożone, oczyszczone, bez pancerzy. Wystarczy je rozmrozić, osuszyć na papierowym ręczniku i natrzeć marynatą. Krewetki smażymy na patelni około 5 minut. Podajemy z białym pieczywem albo ryżem. Można je skropić sokiem z cytryny.





środa, 30 stycznia 2013

Pasta rybno-twarogowa

Bardzo fajny pomysł na śniadanie i na kolację. Wyśmienita i prosta pasta do kanapek. Potrzebujesz tylko:

1 puszka śledzia w pomidorach
1 kostka białego sera
1 cebula
Sól
Pieprz
Płatki chilli

Ja użyłam śledzia w pomidorach, ale równie dobrze może być to każda inna ryba. Dobrze ją rozdrabniamy widelcem, dodajemy ser(chudy jeśli dbamy o linię) i razem ugniatamy mieszając tak by uzyskać gładką masę. Cebulę kroimy w drobniutką kosteczkę i mieszamy z naszą pastą. Doprawiamy solą i pieprzem. Ja dodałam jeszcze sporo chilli.


środa, 23 stycznia 2013

Pieczona pałka z indyka

Pałka z indyka czy też indycza noga... jak zwał tak zwał... Mięso indyka jest pyszne i niskokaloryczne. Poza tym to zawsze jakaś alternatywa dla kuraka ;) Nogi indyka są sporawe więc potrzebują trochę więcej czasu w piekarniku. Warto je też wcześniej zamarynować przez jakiś czas. Ja dla trzech osób kupiłam dwie duże pałki(dwie mało jedzące kobitki + facet). Do marynaty potrzebujemy:

Olej(na oko)
2-3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka miodu
Papryczka chili(wedle upodobania)
1 łyżeczka musztardy dijon
Sól
Pieprz
2 wyciśnięte ząbki czosnku
Cebula
1 szklanka bulionu albo białego wina

Cebulę kroimy w talarki a składniki marynaty łączymy razem. Mięso nacieramy marynatą i obkładamy cebulką. Dobrze, żeby mięso poleżało w marynacie przynajmniej 2 godziny a nawet całą noc. Następnie obsmażamy pałki na rozgrzanym oleju z każdej strony(bez cebuli). Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy indyka około 1.5 godziny razem z cebulką. Musimy wlać trochę płynu, mniej więcej szklankę - bulionu albo białego wina. W między czasie można zerknąć do mięsa i przekręcić je ze dwa razy. Pycha! Polecam z tłuczonymi ziemniaczkami.




Gulasz z łopatki z kaszą gryczaną

Uwielbiam gulasze... mhm. Najczęściej używa się do tego dania mięsa wołowego, ale ja eksperymentuje także z drobiem czy wieprzowiną. Łopatka do gulaszu nadaje się idealnie. Jest to mięso kruche i szybko się gotuje. Możemy nagotować cały gar gulaszu  i mamy obiad na 2-3 dni. Raz możemy go zjeść z kaszą, raz z ziemniaczkami, dobrze smakuje też z pieczywem. Ja do gulaszu lubię też kiszone ogórki albo surówkę z buraczków. Potrzebować będziemy:

70 dag mięsa z łopatki
250-300 g pieczarek
Kilka suszonych grzybów
2 cebule
Liście laurowe
Ziele angielskie
Sól
Pieprz
Maggi
Olej
Mąka
Woda


Mięso kroimy na większe lub mniejsze kawałki. Pieczarki myjemy i kroimy(ja każdą przekroiłam tylko na pół), cebulę też kroimy na dość duże kawałki. Grzybki namaczamy, żeby zmiękły a następnie kroimy dość drobno. Rozgrzewamy oliwę w sporym rondlu i podsmażamy mięso(jeśli nie mamy, to na patelni a potem przerzucamy do garnka) , potem do mięsa wrzucamy cebulę i pieczarki i dalej podsmażamy. Składniki zalewamy wodą tak by wszystko zakryła. Wrzucamy liście laurowe, ziele angielskie, grzybki i doprawiamy. Gotujemy około 1-1.5 godziny. Można zagęścić mąką.



sobota, 19 stycznia 2013

Krupnik

Jest tak zimno, że masakra. Nie wiem, jak Wy, ale ja fatalnie znoszę taką pogodę. Zimą muszę mieć talerz gorącej zupy np krupniku z mięsnymi gałkami.... Pycha! To bardzo prosta, rozgrzewająca zupka do przyrządzenia której będziemy potrzebować:

2 litry wody
3-4 marchewki
2 pietruszki
Kawałek selera
1/2 kg mięsa mielonego
2 jajka
Bułka tarta
Kawałek pora lub 1 cebula
2-3 kostki rosołowe
10 łyżek kaszy jęczmiennej
Mąka
Olej
Sól
Pieprz
Liście laurowe
Ziele angielskie
Natka pietruszki

Ja warzywa starłam na tarce(duże oczka). Generalnie lubię krojone warzywa w zupie, ale czasem mam taki kaprys, żeby były tarte :) Por lub cebulę kroimy w kostkę i smażymy na oleju, a gdy przestygnie łączymy z mięsem, wbijamy jajka, solimy i pieprzymy. Dodajemy bułkę tartą by scalić masę i lepimy gałeczki. Mi z 1/2 kg mięsa wyszło 14 klopsików, które obtoczyłam w mące i usmażyłam na oleju(można je wrzucić od razu do wywaru bez smażenia). Do garnka z wodą wrzucamy warzywa, liście laurowe, ziele angielskie, doprawiamy solą, pieprzem i kostkami rosołowymi. Gdy wywar się zagotuje wsypujemy kaszę jęczmienną i wrzucamy gałki mięsne. Po około 20 minutach wrzucamy posiekaną natkę i gotujemy jeszcze chwilę.


piątek, 11 stycznia 2013

Sałatka z kurczaka

Ta sałatka jest pyszna, prosta i dietetyczna. W sam raz na lekką kolację albo drugie śniadanie.

Składniki na 2-3 osoby:

250 g piersi z kurczaka
100 g różnych sałat
Strąk czerwonej papryki
Kilka suszonych pomidorów
Chili
Zioła prowansalskie
Sól
Pieprz ziołowy
Olej

Sos:
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka musztardy dijon
1 łyżeczka oleju
1 łyżeczka wody
1 łyżeczka soku z cytryny

Pierś nacieramy przyprawami i obsmażamy na patelni, dusimy pod przykrywką podlewając wodą. Przekładamy co chwilę to na jedną to na drugą stronę by w środku nie była surowa. Gdy przestygnie kroimy w ładne cienkie plastry. Na sałacie układamy kurczaka, kawałki papryki i suszone pomidory. W międzyczasie łączymy składniki sosu dokładnie mieszając i polewamy nim naszą sałatkę. Możemy zrobić 2-3 razy więcej sosu jeśli lubimy.


wtorek, 8 stycznia 2013

Insze gołąbki :)

Gołąbki przeważnie zawija się w liście białej kapusty a farsz stanowi mięso mielone wieprzowe i ryż. Moje gołąbki odbiegają trochę od tego modelu. Są lżejsze, zdrowsze i przepyszneeeeeee. Potrzebujemy:

1 spora kapusta pekińska
0,5 kg mięsa mielonego z indyka
Pół szklanki kaszy jęczmiennej
2 jajka
1 cebula
Kostka rosołowa
Sól
Pieprz ziołowy
Oregano
Liść laurowy
Ziele angielskie
Natka pietruszki
Maggi
500 ml pulpy pomidorowej
1 mały koncentrat pomidorowy
2 łyżeczki cukru

Gotujemy pół szklanki kaszy jęczmiennej na kostce rosołowej. Kroimy cebulę w kosteczkę i smażymy. Gdy kasza i cebulka przestygną łączymy je z mięsem mielonym. Wbijamy 2 jajka i doprawiamy solą, pieprzem i oregano i dobrze mieszamy. Spore liście kapusty pekińskiej trzeba sparzyć we wrzątku. Gdy przestygną zawijamy w nie nasz farsz. Mniejsze liście kapusty układamy na dnie garnka i zalewamy wodą, układamy piętrowo nasze gołąbki. Do garnka wrzucamy kilka liści laurowych, parę ziaren ziela angielskiego. Gołąbki gotują się około 45-60 minut. Pod koniec gotowania doprawiamy sos maggi, natką pietruszki, pulpą i koncentratem pomidorowym oraz cukrem.





niedziela, 6 stycznia 2013

Szpinakowe placuszki

Bardzo smaczne mimo, że dietetyczne. Na obiad lub kolację - jako dodatek proponuję sos na bazie jogurtu. Składniki do placuszków:

1 opakowanie szpinaku - 450 g
1 serek wiejski - 200 g
2 jajka
50 g mąki(dowolna)
50 g otrębów
Sól
Pieprz
Czosnek
Zioła

Szpinak należy rozmrozić na patelni i odparować całą wodę. Gdy przestygnie dodać serek wiejski(odsączony, bez śmietanki), jajka, mąkę, otręby i przyprawy - ja dodatkowo doprawiłam bazylią. Wszystkie składniki trzeba dobrze wymieszać i smażyć placki na małej ilości tłuszczu z obu stron. To wszystko :)
Masa przed usmażeniem... Czyż nie śliczna? Taka zielona i wiosenna :)))


Placuszki na patelni:


wtorek, 1 stycznia 2013

Domowy sos barbecue (bbq)

Uwielbiam sosy, szczególnie do mięs i ryb. Bardzo wzbogacają i urozmaicają smak potraw. Przyrządzam je automatycznie, bez zastanowienia. Dopiero dzisiaj przyszło mi do głowy, żeby zrobić osobny dział na moim blogu poświęcony sosom i dressingom. Sos bbq jest znamy i lubiany szczególnie do grilla. Przeważnie kupujemy gotowe sosy, ale mają one często przerażający skład i mnóstwo niepotrzebnych nikomu składników. Ja grillowałam dziś na obiad kawałki kurczaka a wcześniej rano przygotowałam sobie sos bbq. Wyszło mi sporo więc zawekowałam go w 3 malutkich słoiczkach po koncentracie pomidorowym. Ten sos jest bardzo intensywny więc nie potrzeba go wiele. Postoi mi dość długo w lodówce i nie będę się musiała następnym razem martwić się, czym zamarynować moje mięsko. Bo ten sos nadaje się zarówno do marynowania jak i do spożywania z już upieczonym/usmażonym/ugrillowanym mięsem. Smakuje zimny i ciepły. Potrzebujemy:

1-2 cebule
3 ząbki czosnku
1 łyżka płynnego miodu lub 3-4 łyżki brązowego cukru
1 szklanka ketchupu
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka suszonego chili
2 łyżki maggi lub sosu sojowego
1/2 łyżeczki musztardy dijon
Olej

Cebulę i czosnek drobno siekamy i dobrze podsmażamy. Dodajemy miód, ketchup i pozostałe składniki poza musztardą. Możemy podlać ciut wodą. Mieszamy, żeby sos nam się nie przypalił. Robi się go naprawdę szybko. Wyłączamy ogień i wtedy dodajemy musztardę. Mieszamy i zamykamy w słoiczek. Nie musimy wekować jeśli w miarę szybko go zużyjemy - np w ciągu tygodnia.