środa, 30 stycznia 2013

Pasta rybno-twarogowa

Bardzo fajny pomysł na śniadanie i na kolację. Wyśmienita i prosta pasta do kanapek. Potrzebujesz tylko:

1 puszka śledzia w pomidorach
1 kostka białego sera
1 cebula
Sól
Pieprz
Płatki chilli

Ja użyłam śledzia w pomidorach, ale równie dobrze może być to każda inna ryba. Dobrze ją rozdrabniamy widelcem, dodajemy ser(chudy jeśli dbamy o linię) i razem ugniatamy mieszając tak by uzyskać gładką masę. Cebulę kroimy w drobniutką kosteczkę i mieszamy z naszą pastą. Doprawiamy solą i pieprzem. Ja dodałam jeszcze sporo chilli.


środa, 23 stycznia 2013

Pieczona pałka z indyka

Pałka z indyka czy też indycza noga... jak zwał tak zwał... Mięso indyka jest pyszne i niskokaloryczne. Poza tym to zawsze jakaś alternatywa dla kuraka ;) Nogi indyka są sporawe więc potrzebują trochę więcej czasu w piekarniku. Warto je też wcześniej zamarynować przez jakiś czas. Ja dla trzech osób kupiłam dwie duże pałki(dwie mało jedzące kobitki + facet). Do marynaty potrzebujemy:

Olej(na oko)
2-3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka miodu
Papryczka chili(wedle upodobania)
1 łyżeczka musztardy dijon
Sól
Pieprz
2 wyciśnięte ząbki czosnku
Cebula
1 szklanka bulionu albo białego wina

Cebulę kroimy w talarki a składniki marynaty łączymy razem. Mięso nacieramy marynatą i obkładamy cebulką. Dobrze, żeby mięso poleżało w marynacie przynajmniej 2 godziny a nawet całą noc. Następnie obsmażamy pałki na rozgrzanym oleju z każdej strony(bez cebuli). Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy indyka około 1.5 godziny razem z cebulką. Musimy wlać trochę płynu, mniej więcej szklankę - bulionu albo białego wina. W między czasie można zerknąć do mięsa i przekręcić je ze dwa razy. Pycha! Polecam z tłuczonymi ziemniaczkami.




Gulasz z łopatki z kaszą gryczaną

Uwielbiam gulasze... mhm. Najczęściej używa się do tego dania mięsa wołowego, ale ja eksperymentuje także z drobiem czy wieprzowiną. Łopatka do gulaszu nadaje się idealnie. Jest to mięso kruche i szybko się gotuje. Możemy nagotować cały gar gulaszu  i mamy obiad na 2-3 dni. Raz możemy go zjeść z kaszą, raz z ziemniaczkami, dobrze smakuje też z pieczywem. Ja do gulaszu lubię też kiszone ogórki albo surówkę z buraczków. Potrzebować będziemy:

70 dag mięsa z łopatki
250-300 g pieczarek
Kilka suszonych grzybów
2 cebule
Liście laurowe
Ziele angielskie
Sól
Pieprz
Maggi
Olej
Mąka
Woda


Mięso kroimy na większe lub mniejsze kawałki. Pieczarki myjemy i kroimy(ja każdą przekroiłam tylko na pół), cebulę też kroimy na dość duże kawałki. Grzybki namaczamy, żeby zmiękły a następnie kroimy dość drobno. Rozgrzewamy oliwę w sporym rondlu i podsmażamy mięso(jeśli nie mamy, to na patelni a potem przerzucamy do garnka) , potem do mięsa wrzucamy cebulę i pieczarki i dalej podsmażamy. Składniki zalewamy wodą tak by wszystko zakryła. Wrzucamy liście laurowe, ziele angielskie, grzybki i doprawiamy. Gotujemy około 1-1.5 godziny. Można zagęścić mąką.



sobota, 19 stycznia 2013

Krupnik

Jest tak zimno, że masakra. Nie wiem, jak Wy, ale ja fatalnie znoszę taką pogodę. Zimą muszę mieć talerz gorącej zupy np krupniku z mięsnymi gałkami.... Pycha! To bardzo prosta, rozgrzewająca zupka do przyrządzenia której będziemy potrzebować:

2 litry wody
3-4 marchewki
2 pietruszki
Kawałek selera
1/2 kg mięsa mielonego
2 jajka
Bułka tarta
Kawałek pora lub 1 cebula
2-3 kostki rosołowe
10 łyżek kaszy jęczmiennej
Mąka
Olej
Sól
Pieprz
Liście laurowe
Ziele angielskie
Natka pietruszki

Ja warzywa starłam na tarce(duże oczka). Generalnie lubię krojone warzywa w zupie, ale czasem mam taki kaprys, żeby były tarte :) Por lub cebulę kroimy w kostkę i smażymy na oleju, a gdy przestygnie łączymy z mięsem, wbijamy jajka, solimy i pieprzymy. Dodajemy bułkę tartą by scalić masę i lepimy gałeczki. Mi z 1/2 kg mięsa wyszło 14 klopsików, które obtoczyłam w mące i usmażyłam na oleju(można je wrzucić od razu do wywaru bez smażenia). Do garnka z wodą wrzucamy warzywa, liście laurowe, ziele angielskie, doprawiamy solą, pieprzem i kostkami rosołowymi. Gdy wywar się zagotuje wsypujemy kaszę jęczmienną i wrzucamy gałki mięsne. Po około 20 minutach wrzucamy posiekaną natkę i gotujemy jeszcze chwilę.


piątek, 11 stycznia 2013

Sałatka z kurczaka

Ta sałatka jest pyszna, prosta i dietetyczna. W sam raz na lekką kolację albo drugie śniadanie.

Składniki na 2-3 osoby:

250 g piersi z kurczaka
100 g różnych sałat
Strąk czerwonej papryki
Kilka suszonych pomidorów
Chili
Zioła prowansalskie
Sól
Pieprz ziołowy
Olej

Sos:
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka musztardy dijon
1 łyżeczka oleju
1 łyżeczka wody
1 łyżeczka soku z cytryny

Pierś nacieramy przyprawami i obsmażamy na patelni, dusimy pod przykrywką podlewając wodą. Przekładamy co chwilę to na jedną to na drugą stronę by w środku nie była surowa. Gdy przestygnie kroimy w ładne cienkie plastry. Na sałacie układamy kurczaka, kawałki papryki i suszone pomidory. W międzyczasie łączymy składniki sosu dokładnie mieszając i polewamy nim naszą sałatkę. Możemy zrobić 2-3 razy więcej sosu jeśli lubimy.


wtorek, 8 stycznia 2013

Insze gołąbki :)

Gołąbki przeważnie zawija się w liście białej kapusty a farsz stanowi mięso mielone wieprzowe i ryż. Moje gołąbki odbiegają trochę od tego modelu. Są lżejsze, zdrowsze i przepyszneeeeeee. Potrzebujemy:

1 spora kapusta pekińska
0,5 kg mięsa mielonego z indyka
Pół szklanki kaszy jęczmiennej
2 jajka
1 cebula
Kostka rosołowa
Sól
Pieprz ziołowy
Oregano
Liść laurowy
Ziele angielskie
Natka pietruszki
Maggi
500 ml pulpy pomidorowej
1 mały koncentrat pomidorowy
2 łyżeczki cukru

Gotujemy pół szklanki kaszy jęczmiennej na kostce rosołowej. Kroimy cebulę w kosteczkę i smażymy. Gdy kasza i cebulka przestygną łączymy je z mięsem mielonym. Wbijamy 2 jajka i doprawiamy solą, pieprzem i oregano i dobrze mieszamy. Spore liście kapusty pekińskiej trzeba sparzyć we wrzątku. Gdy przestygną zawijamy w nie nasz farsz. Mniejsze liście kapusty układamy na dnie garnka i zalewamy wodą, układamy piętrowo nasze gołąbki. Do garnka wrzucamy kilka liści laurowych, parę ziaren ziela angielskiego. Gołąbki gotują się około 45-60 minut. Pod koniec gotowania doprawiamy sos maggi, natką pietruszki, pulpą i koncentratem pomidorowym oraz cukrem.





niedziela, 6 stycznia 2013

Szpinakowe placuszki

Bardzo smaczne mimo, że dietetyczne. Na obiad lub kolację - jako dodatek proponuję sos na bazie jogurtu. Składniki do placuszków:

1 opakowanie szpinaku - 450 g
1 serek wiejski - 200 g
2 jajka
50 g mąki(dowolna)
50 g otrębów
Sól
Pieprz
Czosnek
Zioła

Szpinak należy rozmrozić na patelni i odparować całą wodę. Gdy przestygnie dodać serek wiejski(odsączony, bez śmietanki), jajka, mąkę, otręby i przyprawy - ja dodatkowo doprawiłam bazylią. Wszystkie składniki trzeba dobrze wymieszać i smażyć placki na małej ilości tłuszczu z obu stron. To wszystko :)
Masa przed usmażeniem... Czyż nie śliczna? Taka zielona i wiosenna :)))


Placuszki na patelni:


wtorek, 1 stycznia 2013

Domowy sos barbecue (bbq)

Uwielbiam sosy, szczególnie do mięs i ryb. Bardzo wzbogacają i urozmaicają smak potraw. Przyrządzam je automatycznie, bez zastanowienia. Dopiero dzisiaj przyszło mi do głowy, żeby zrobić osobny dział na moim blogu poświęcony sosom i dressingom. Sos bbq jest znamy i lubiany szczególnie do grilla. Przeważnie kupujemy gotowe sosy, ale mają one często przerażający skład i mnóstwo niepotrzebnych nikomu składników. Ja grillowałam dziś na obiad kawałki kurczaka a wcześniej rano przygotowałam sobie sos bbq. Wyszło mi sporo więc zawekowałam go w 3 malutkich słoiczkach po koncentracie pomidorowym. Ten sos jest bardzo intensywny więc nie potrzeba go wiele. Postoi mi dość długo w lodówce i nie będę się musiała następnym razem martwić się, czym zamarynować moje mięsko. Bo ten sos nadaje się zarówno do marynowania jak i do spożywania z już upieczonym/usmażonym/ugrillowanym mięsem. Smakuje zimny i ciepły. Potrzebujemy:

1-2 cebule
3 ząbki czosnku
1 łyżka płynnego miodu lub 3-4 łyżki brązowego cukru
1 szklanka ketchupu
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka suszonego chili
2 łyżki maggi lub sosu sojowego
1/2 łyżeczki musztardy dijon
Olej

Cebulę i czosnek drobno siekamy i dobrze podsmażamy. Dodajemy miód, ketchup i pozostałe składniki poza musztardą. Możemy podlać ciut wodą. Mieszamy, żeby sos nam się nie przypalił. Robi się go naprawdę szybko. Wyłączamy ogień i wtedy dodajemy musztardę. Mieszamy i zamykamy w słoiczek. Nie musimy wekować jeśli w miarę szybko go zużyjemy - np w ciągu tygodnia.