piątek, 22 lutego 2013

Kurczak z ananasem

Pyszne danie obiadowe, świetnie komponuje się z ryżem, można zrobić w wersji delikatnej lub ostrzejszej... Potrzebujemy:

500 g piersi z kurczaka
250 g świeżego ananasa
200 g serka typu Philadelphia
4 łyżki oleju rzepakowego
Curry
Sól
Pieprz
Pasta curry(opcjonalnie)

Mięso kroimy w kosteczkę, doprawiamy solą, pieprzem i curry. W rondlu rozgrzewamy olej i smażymy kurczaka. Następnie dorzucamy pokrojonego w kostkę ananasa. Dusimy chwilę razem, na koniec dodajemy serek i dokładnie go rozprowadzamy. Powstanie pyszny słodko-kwaśny sosik. Gdy lubimy ostrzejsze smaki możemy dodać 1-2 łyżeczki pasty curry.


Pasta curry, której użyłam:


środa, 13 lutego 2013

Strogonow

Mój strogonow, trochę inny, bo wieprzowy, a nie wołowy, jednak równie smakowity. Potrzebujemy:

400 g polędwiczek wieprzowych
3 cebule
Kilka pieczarek
3 marchewki
2 ogórki konserwowe
2 kostki rosołowe
Sól
Pieprz
Koncentrat pomidorowy
Śmietana lub jogurt grecki
Mąka
Olej

Polędwiczki kroimy w zgrabne paseczki, obtaczamy w mące i smażymy na oleju. Zdejmujemy mięso i na tej samej patelni smażymy cebulę i pieczarki pokrojone w półplasterki. Marchewkę ścieramy na tarce i też podsmażamy razem z cebulą i pieczarkami. Dorzucamy mięso, wlewamy wodę i wrzucamy kostki rosołowe. Wszystko razem dusimy. Możemy w międzyczasie dosolić lub dopieprzyć. Pod koniec dodajemy koncentrat pomidorowy i pokrojone w słupki ogórki konserwowe. Gdy cały gulasz się zagotuje możemy zakończyć proces duszenia ;) Już na talerzu każdy może dołożyć sobie łyżkę śmietany lub jogurtu.






sobota, 9 lutego 2013

Krewetki

Krewetki - małe skorupiaczki :) Jedni uwielbiają owoce morza, a drudzy nienawidzą. Ja proponuje krewetki w marynacie, smażone i podawane z ryżem.

Marynata:

2 ząbki czosnku
Pikantny sos chili(wedle gustu)
Sól
Natka pietruszki
Płatki chili
Oliwa/olej
Sezam
Papryka słodka

Czosnek wyciskamy przez praskę, natkę siekamy drobno, dodajemy przyprawy i ziarna sezamu, wszystko podlewamy oliwą i mieszamy.

250 g krewetek

Najlepsze będą krewetki tygrysie. Można je np kupić w Biedronce - mrożone, oczyszczone, bez pancerzy. Wystarczy je rozmrozić, osuszyć na papierowym ręczniku i natrzeć marynatą. Krewetki smażymy na patelni około 5 minut. Podajemy z białym pieczywem albo ryżem. Można je skropić sokiem z cytryny.





środa, 30 stycznia 2013

Pasta rybno-twarogowa

Bardzo fajny pomysł na śniadanie i na kolację. Wyśmienita i prosta pasta do kanapek. Potrzebujesz tylko:

1 puszka śledzia w pomidorach
1 kostka białego sera
1 cebula
Sól
Pieprz
Płatki chilli

Ja użyłam śledzia w pomidorach, ale równie dobrze może być to każda inna ryba. Dobrze ją rozdrabniamy widelcem, dodajemy ser(chudy jeśli dbamy o linię) i razem ugniatamy mieszając tak by uzyskać gładką masę. Cebulę kroimy w drobniutką kosteczkę i mieszamy z naszą pastą. Doprawiamy solą i pieprzem. Ja dodałam jeszcze sporo chilli.


środa, 23 stycznia 2013

Pieczona pałka z indyka

Pałka z indyka czy też indycza noga... jak zwał tak zwał... Mięso indyka jest pyszne i niskokaloryczne. Poza tym to zawsze jakaś alternatywa dla kuraka ;) Nogi indyka są sporawe więc potrzebują trochę więcej czasu w piekarniku. Warto je też wcześniej zamarynować przez jakiś czas. Ja dla trzech osób kupiłam dwie duże pałki(dwie mało jedzące kobitki + facet). Do marynaty potrzebujemy:

Olej(na oko)
2-3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka miodu
Papryczka chili(wedle upodobania)
1 łyżeczka musztardy dijon
Sól
Pieprz
2 wyciśnięte ząbki czosnku
Cebula
1 szklanka bulionu albo białego wina

Cebulę kroimy w talarki a składniki marynaty łączymy razem. Mięso nacieramy marynatą i obkładamy cebulką. Dobrze, żeby mięso poleżało w marynacie przynajmniej 2 godziny a nawet całą noc. Następnie obsmażamy pałki na rozgrzanym oleju z każdej strony(bez cebuli). Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy indyka około 1.5 godziny razem z cebulką. Musimy wlać trochę płynu, mniej więcej szklankę - bulionu albo białego wina. W między czasie można zerknąć do mięsa i przekręcić je ze dwa razy. Pycha! Polecam z tłuczonymi ziemniaczkami.




Gulasz z łopatki z kaszą gryczaną

Uwielbiam gulasze... mhm. Najczęściej używa się do tego dania mięsa wołowego, ale ja eksperymentuje także z drobiem czy wieprzowiną. Łopatka do gulaszu nadaje się idealnie. Jest to mięso kruche i szybko się gotuje. Możemy nagotować cały gar gulaszu  i mamy obiad na 2-3 dni. Raz możemy go zjeść z kaszą, raz z ziemniaczkami, dobrze smakuje też z pieczywem. Ja do gulaszu lubię też kiszone ogórki albo surówkę z buraczków. Potrzebować będziemy:

70 dag mięsa z łopatki
250-300 g pieczarek
Kilka suszonych grzybów
2 cebule
Liście laurowe
Ziele angielskie
Sól
Pieprz
Maggi
Olej
Mąka
Woda


Mięso kroimy na większe lub mniejsze kawałki. Pieczarki myjemy i kroimy(ja każdą przekroiłam tylko na pół), cebulę też kroimy na dość duże kawałki. Grzybki namaczamy, żeby zmiękły a następnie kroimy dość drobno. Rozgrzewamy oliwę w sporym rondlu i podsmażamy mięso(jeśli nie mamy, to na patelni a potem przerzucamy do garnka) , potem do mięsa wrzucamy cebulę i pieczarki i dalej podsmażamy. Składniki zalewamy wodą tak by wszystko zakryła. Wrzucamy liście laurowe, ziele angielskie, grzybki i doprawiamy. Gotujemy około 1-1.5 godziny. Można zagęścić mąką.



sobota, 19 stycznia 2013

Krupnik

Jest tak zimno, że masakra. Nie wiem, jak Wy, ale ja fatalnie znoszę taką pogodę. Zimą muszę mieć talerz gorącej zupy np krupniku z mięsnymi gałkami.... Pycha! To bardzo prosta, rozgrzewająca zupka do przyrządzenia której będziemy potrzebować:

2 litry wody
3-4 marchewki
2 pietruszki
Kawałek selera
1/2 kg mięsa mielonego
2 jajka
Bułka tarta
Kawałek pora lub 1 cebula
2-3 kostki rosołowe
10 łyżek kaszy jęczmiennej
Mąka
Olej
Sól
Pieprz
Liście laurowe
Ziele angielskie
Natka pietruszki

Ja warzywa starłam na tarce(duże oczka). Generalnie lubię krojone warzywa w zupie, ale czasem mam taki kaprys, żeby były tarte :) Por lub cebulę kroimy w kostkę i smażymy na oleju, a gdy przestygnie łączymy z mięsem, wbijamy jajka, solimy i pieprzymy. Dodajemy bułkę tartą by scalić masę i lepimy gałeczki. Mi z 1/2 kg mięsa wyszło 14 klopsików, które obtoczyłam w mące i usmażyłam na oleju(można je wrzucić od razu do wywaru bez smażenia). Do garnka z wodą wrzucamy warzywa, liście laurowe, ziele angielskie, doprawiamy solą, pieprzem i kostkami rosołowymi. Gdy wywar się zagotuje wsypujemy kaszę jęczmienną i wrzucamy gałki mięsne. Po około 20 minutach wrzucamy posiekaną natkę i gotujemy jeszcze chwilę.