wtorek, 31 stycznia 2012

Galareta dietetyczna

Galaretę można zrobić z golonki, z nóżek wieprzowych, z kurczaka, ale po co? Można zrobić wersję odchudzoną dla tych, co wiecznie na diecie :) Do naszej galarety potrzebować będziemy:

Pół piersi kurczaka(ewentualnie jakąś rybę - grunt, żeby było chudo)
Pół mrożonki brokuł
Pół mrożonki marchewki z groszkiem
3 jajka
Żelatyna
Sól
Pieprz

Gotujemy warzywa. Gdy będą miękkie, wyjmujemy je z wywaru. Osobno gotujemy jajka na twardo, które po przestudzeniu kroimy w plasterki. Mięso lub rybę kroimy w kostkę, solimy i gotujemy kilka minut(najlepiej zalać od razu wrzątkiem). Wszystkie składniki naszej galarety układamy w naczyniach - ja użyłam trzech plastikowych pojemników. W wywarze z warzyw rozpuszczamy żelatynę zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Gdy wywar z żelatyną lekko przestygnie, wlewamy go stopniowo chochelką na składniki galaretki. Wstawiamy do lodówki. Można wcinać, gdy zastygnie! Naszą galaretę możemy dowolnie modyfikować. Dodawać lub zamieniać składniki. Ja bardzo ją lubię z kukurydzą albo czerwoną fasolą. Na zdrowie! Jest smaczna i co ważne, ma mało kalorii :)))

 

czwartek, 26 stycznia 2012

Zupa pomidorowa bardzoooo pomidorowa!

Zupę pomidorową lubią wszyscy. Nawet dzieci. Do mojej propozycji potrzebować będziemy:

Skrzydełka lub udka kurczaka
Włoszczyzna(marchewka, pietruszka, seler i por)
Pół litra przecieru pomidorowego lub 2 puszki pomidorów całych bądź krojonych
Pół koncentratu pomidorowego
Dużo natki pietruszki
Sól
Pieprz
Cukier
Mięta(suszona lub świeża)
Ewentualnie śmietana 18%

Gotujemy mięsko z włoszczyzną(oprócz pora). Doprawiamy solą i pieprzem nasz rosołek.Gdy wszystko będzie miękkie, wyjmujemy mięso i warzywa z wywaru. Ja, warzywa po ostudzeniu wykorzystuję do sałatki jarzynowej, a ze skrzydełek(lub udek) wybieram białe mięso i wrzucam znów do zupy. Dorzucamy pokrojony por i natkę. Dodajemy pomidory, koncentrat i cukier. Gotujemy 5 minut. Doprawiamy miętą.
Na koniec, jeśli się nie odchudzamy możemy dodać śmietany :)
Ja pomidorówkę najbardziej lubię z ryżem... Smacznego!!


środa, 25 stycznia 2012

Jogurt domowy

Lubisz jogurt naturalny i sporo go spożywasz? Ten przepis jest dla Ciebie. Do sporządzenia jogurtu potrzebujemy tylko:

2 litry mleka 3,2%
Jogurt naturalny typu greckiego(jedno pudełeczko koło 350 g)
Garnuszek
Kołdra

Podgrzewamy mleko do temperatury 40-45 stopni. Ma być ciepłe, a nie gorące. Dodajemy do mleka pojemniczek tłustego jogurtu. Dobrze go rozprowadzamy w mleku. Przykrywamy pokrywką. Zawijamy w kołdrę na 7 godzin, by miał cieplutko. Po 7 godzinach wyjmujemy, żeby nasz jogurt postał na zewnątrz około 2 godzin zanim wjedzie do lodówki. Na drugi dzień konsumujemy! Potem możemy znowu odłożyć trochę jogurtu, żeby mieć bazę na kolejną porcję. Nasz jogurt możemy spożywać z płatkami, możemy dodać do niego owoce, dosłodzić miodem, możemy też zrobić z niego napój - rozcieńczyć wodą w proporcji 2:1 lub 1:1, dodać soli, pieprzu czy innych ulubionych przypraw - ja np dodaję mięty(turecki ayran).
Jogurt przechowujemy w naczyniu, w którym był zrobiony. Nie mieszamy. To normalne że podchodzi serwatką. Jeśli ją lubimy możemy pić(jest bardzo zdrowa). Jeśli nie, zbieramy ją łyżką i odlewamy.


piątek, 20 stycznia 2012

Zapachniało Italią...


Lasagne wydaje się dość skomplikowaną potrawą. Nie robi się jej może w 5 minut, ale bez przesady. Trudna ani bardzo czasochłonna też nie jest. Do naszego włoskiego smakołyku potrzebujemy:

Szpinak, jeśli mrożony około 500 g
2 cebule
Sól
Pieprz
Oliwa
Czosnek

Cebulę podsmażamy. Dorzucamy do niej szpinak. Wszystko razem dusimy aż woda odparuje. Doprawiamy do smaku. Na koniec wyciskamy czosneczek(ile lubimy i jeśli lubimy). Tak to mniej więcej może wyglądać.


Kolejnym etapem jest przygotowanie sosu beszamelowego, do którego potrzebujemy:

4 łyżki masła
4 łyżki mąki
1 litr mleka
Sól
Pieprz
Gałka muszkatałowa

Na patelni rozpuszczamy masło, stopniowo dosypujemy mąkę, mieszając by nie zrobiły się nam grudki. Dolewamy mleko cały czas mieszając. Musimy być cierpliwi. Stale mieszać aż zgęstnieje. Trwa to około 15 minut. Doprawiamy do smaku. Nie musi być bardzo słone, ale gałki i pieprzu nie żałujmy.

Do naszej lasagne potrzebujemy jeszcze:

Pudełko makaronu lasagne
Ser mozarella
Ser żółty
Ser feta
Ser pleśniowy np lazur

Jeśli nie mamy sera pleśniowego czy fety to nie szkodzi, ale lasagne jest tym pyszniejsza im bardziej serowa :)

Potem już tylko układamy w blaszce warstwy. Ja zaczynam od beszamelu. Później płaty makaronu - w zależności od tego jak dużą mamy blaszkę 4 lub 5(mogą na siebie leciutko nachodzić) i znowu beszamel. O tak:

Następnie idzie szpinak i różne rodzaje serów:


I znowu płaty lasagne, beszamel i sery. Aż skończą nam się produkty. Wszystko musimy zakończyć beszamelem i posypać startym żółtym serem. Wstawiamy naszą lasagne do wcześniej nagrzanego piekarnika 180 stopni i pieczemy przez 45min. Ja piekę lasagne przykrytą folią aluminiową, a 5-10 min przed wyciągnięciem ją zdejmuję, by ser ładnie się rozpuścił czy nawet zbrązowił(jeśli ktoś lubi).


Buon appetito!

środa, 18 stycznia 2012

Smażone uszka, w zasadzie uszyska ;)

Otworzyłam lodówkę, a tam słoik kapusty kiszonej i jakieś drożdże, poza tym niewiele i co tu z tego zrobić... polecam bardzo dobre smażone uszka z kapustą i grzybami.

Farsz:
600 g kapusty kiszonej
Kilka suszonych grzybków(mogą być pieczarki)
2 cebule
Sól
Pieprz
Cukier
Oliwa

Ciasto:
10 dag drożdży
1 kg mąki
1,5 szklanki mleka
15 dag masła
2 jaja
Łyżka cukru
Sól

Proces twórczy:
Najpierw zajmijmy się farszem, bo kapusta mięknie dość długo. Ja przygotowuje ją kilka godzin wcześniej. Gotujemy grzybki aż zmiękną, potem je drobniutko kroimy. Cebule kroimy w kostkę i smażymy na oliwie. Grzyby i cebulę dodajemy do kapusty, dolewamy jeszcze oliwy i trochę wody. Wszystko się delikatnie podsmaża, dusi dobre 1,5 godziny. Zaglądajmy do farszu, dolewając po trochę wody, żeby się nie przypalił. W między czasie dosmaczamy naszą kapustkę przyprawami. Ważny jest cukier dla złamania smaku. Farsz musi wystygnąć.

Ciasto nie jest bardzo trudne w przygotowaniu. Na początek odlewamy pól szklanki mleka, które lekko podgrzewamy. Rozpuszczamy w nim drożdże, łyżkę cukru i łyżkę mąki.  Gdy nasz zaczyn sobie stoi, gotujemy pozostałe mleko z masłem i takim ciepłym mlekiem zalewamy mąkę mieszając niedbale. Gdy mąka z mlekiem ostygnie dodajemy do niej nasz zaczyn i jajka. Ja nie dodaje od razu całej mąki. Zostawiam sobie trochę, bo przy wyrabianiu lubię dosypywać jeszcze mąkę, wtedy ciasto lepiej odchodzi od ręki. Gdy wyrobimy ciasto, które powinno być sprężyste i dobrze się rozwałkowywać, zostawiamy je chwilkę do wyrośnięcia.
Rozwałkowujemy je dość cienko i kroimy nożem na spore kwadraty, mniej więcej 7 cm na 7 cm. Nie przejmujemy się za bardzo, gdy wyjdą nam różnej wielkości, albo gdy z brzega zamiast kwadratu będziemy mieli trójkąt. Z takich też wyjdą nam smaczne uszka. Na ciasto nakładamy farsz i zlepiamy, żeby wyglądały jak małe kopertki.
Rozgrzewamy na patelni olej. Nie żałujmy go. Smażymy nasze uszka na złoty kolor z obu stron. Najpierw smażmy uszka od strony zlepienia. Nie przesadzajmy z płomieniem ognia, bo się nam spalą a w środku będą surowe. Ja lubię takie bardziej podsmażone. Smakują z czerwonym barszczykiem!













































niedziela, 15 stycznia 2012

Francuskie kwadraciki

Skończyły Ci się pomysły na smaczne kolacje? Wypróbuj ten prosty przepis...

Składniki:
Gotowe ciasto francuskie(450 g)
Sos pomidorowy/ketchup
Szpinak(100 g)
Pierś z kurczaka(200g)
1 cebula
Kukurydza z puszki(100 g)
Ser żółty
Olej
Sól
Ulubione przyprawy

Mięso kroimy w dość małą kostkę. Przyprawiamy. Smażymy na małej ilości oleju. Gdy mięso się podsmaży dorzucamy cebulkę i smażymy, aż zmięknie. W międzyczasie przygotowujemy szpinak, świeży lub mrożony. Solimy go do smaku. Gdy mięso i szpinak przestygną, kroimy ciasto francuskie w kwadraty. Smarujemy je ketchupem. Układamy na nich po trochę szpinaku, mięsa, posypujemy kukurydzą. Trzemy na wierzch ser żółty. Rozgrzewamy piekarnik do 210 stopni(+ termoobieg) i pieczemy około 20 minut. Jemy:) Jest to bardzo fajny pomysł na smaczną i ciepłą kolację, bo składniki możemy dowolnie wymieniać. Zamiast mięsa możemy użyć boczku. Kwadraty będą też pyszne w wersji wegetariańskiej - z pieczarkami, papryką, pomidorami itp. Ser żółty można zastąpić mozarellą. Smacznego jak zwykle.


piątek, 6 stycznia 2012

Kolorowa zupka

Ostatnio pada i jest tak wstrętnie... Zrób sobie kolorowej zupki, która wiosnę przypomni...

Składniki:
3-4 marchewki
żółta papryka
2 cebule
4 ziemniaki
brokuły
natka pietruszki
kostka rosołowa
sól
pieprz
troszkę papryczki chili
śmietana(może być 22 lub 30%)
olej 

Obieramy i kroimy marchewkę w plasterki , wrzucamy na rozgrzany olej i podsmażamy, następnie dorzucamy pokrojoną w kostkę paprykę i cebulę. Wszystko smażymy jeszcze chwilę. Obieramy ziemniaki. Kroimy je w grubą kostkę i zalewamy 2 litrami wrzącej wody. Do ziemniaków dorzucamy nasze podsmażone warzywka i razem gotujemy oczywiście przyprawiając do smaku. Nie musimy gotować długo. Wystarczy 10 minut. Na koniec dodajemy brokuły, śmietanę i natkę. Pycha!


niedziela, 1 stycznia 2012

Ciepła zupa dyniowa

Gdy jest Ci zimno i smutno, i źle, nic lepiej nie rozgrzeje i nie poprawi humoru jak miseczka pomarańczowej, gęstej zupki...

Składniki:
1 kg dyni
5 marchewek
3 cebule
3 ziemniaki
troszkę selera
sól
pieprz
kilka łyżek oliwy, ewentualnie masło
koncentrat pomidorowy
3 łyżeczki cukru
duża śmietana 18%
pestki z dyni

Gotujemy warzywa: około 5 marchewek, 3 cebule, 3 ziemniaki, kawałeczek selera(nie trzeba) - niektórzy najpierw podsmażają warzywa na oliwie a potem zalewają bulionem. Ja nie używam żadnych kostek, tylko sól i pieprz Jeśli nie podsmażymy warzyw to pod koniec gotowania wlejmy kilka łyżek oliwy.
Gdy wszystko będzie miękkie, dodajemy dynię(obierzmy ją wcześniej i pokrójmy w kostkę). Dynia gotuje się szybko - koło 10 min i będzie idealna.
Ja następnie daje cały koncentrat pomidorowy, 3 łyżeczki cukru i gotuję jeszcze chwilę(niektórzy nie dają koncentratu tylko np curry, ale dynia jest dość mdła i curry może daje ładny kolor ale koncentrat zaostrza smak). Miksujemy wszystko. Acha, na początku dajemy tyle wody, ile to konieczne, żeby dobrze zakryło wszystkie warzywa, potem po zmiksowaniu będziemy mieli gęściejszą zupkę. Zawsze można dolać bulionu.
Po zmiksowaniu dodajemy śmietanę 18% i dobrze mieszamy.
Na suchej rozgrzanej patelni teflonowej prażymy pestki z dyni i dosypujemy do zupki(niektórzy wolą z grzankami) :)))
Smacznego!!!